17 Okey Oyunu

17 Okey

17 okey oyunu ekranının sağ üst köşesinde AYARLAR menüsü bulunuyor. Bu menüde KOLAY; NORMAL ve ZOR olmak üzere 3 farklı zorluk seviyesi bulunuyor. YARDIMI GÖSTER seçeneğini aktif yaparak perleri bilgisayara dizdirebilirsiniz. KATLAMALI seçeneğini aktif hale getirerek yere açılan el sayısını arttırabilirsiniz. CEZALI seçeneğini aktif hale getirererk te rakiplerinize taş işleyerek onlara fazladan puan ekleyebilirsiniz. 17 okey oyunu oynamaya NORMAL zorlukta, yardımlı, katlamasız ve cazasız seçenekleri seçili iken başlıyorsunuz. Ayarlar menüsünden kendi zevk ve isteğinize göre bu seçenekleri değiştirebilirsiniz. 

İlk başta her oyuncuya 14'er tane taş dağıtılıyor. Yerde ise kullanmak için 48 tane taş bulunuyor. Taşlarla düz ve sıralı perler oluşturmaya çalışıyorsunuz. Oluşturulan perlerin sayısı 51 değerine ulaşınca taşları masaya açmaya hak kazanıyorsunuz. Tüm taşlardan per oluşturup yere dizdikten sonra ıstakanızı boşaltarak eli kazanıyorsunuz. 

Aynı renk ve sayıya sahip olan taşlara çift denir. Tahtanızda 4 tane çift olduğunda taşları yere dizebiliyorsunuz. Eğer elinizi çift olarak açmışsanız yere seri per açamazsınız. Istakasındaki 14 taşı per oluşturup yere açan kişi elindeki son taşı da sağ tarafa koyarsa eli kazanmış oluyor. 

17 Okey Oyunu Oyna
Yorumlar