34 Okey Oyunu

34 Okey

34 okey oyunu ekranının sağ üst köşesinde AYARLAR menüsü bulunuyor. Bu menüde KOLAY; NORMAL ve ZOR olmak üzere 3 farklı zorluk seviyesi bulunuyor. YARDIMI GÖSTER seçeneğini aktif yaparak perleri bilgisayara dizdirebilirsiniz. KATLAMALI seçeneğini aktif hale getirerek yere açılan el sayısını arttırabilirsiniz. CEZALI seçeneğini aktif hale getirererk te rakiplerinize taş işleyerek onlara fazladan puan ekleyebilirsiniz. 34 okey oyunu oynamaya NORMAL zorlukta, yardımlı, katlamasız ve cazasız seçenekleri seçili iken başlıyorsunuz. Ayarlar menüsünden kendi zevk ve isteğinize göre bu seçenekleri değiştirebilirsiniz. 

İlk başta her oyuncuya 21'er tane taş dağıtılıyor. Yerde ise kullanmak için 20 tane taş bulunuyor. Taşlarla düz ve sıralı perler oluşturmaya çalışıyorsunuz. Oluşturulan perlerin sayısı 101 değerine ulaşınca taşları masaya açmaya hak kazanıyorsunuz. Tüm taşlardan per oluşturup yere dizdikten sonra ıstakanızı boşaltarak eli kazanıyorsunuz. 

Aynı renk ve sayıya sahip olan taşlara çift denir. Tahtanızda 5 tane çift olduğunda taşları yere dizebiliyorsunuz. Eğer elinizi çift olarak açmışsanız yere seri per açamazsınız. Istakasındaki 21 taşı per oluşturup yere açan kişi elindeki son taşı da sağ tarafa koyarsa eli kazanmış oluyor. Istakasında hiç taş bırakmadan eli kazanan kişiden 101 PUAN siliniyor. El açamayan her kişiye de ceza olarak 202 puan ekleniyor. Yerdeki 20 taş bittiğinde halen daha hiç kimse ıstakasındaki taşların hepsini yere açamamışsa, ıstakasında en az taş değeri kalan kişi eli kazanıyor.

34 Okey Oyunu Oyna
Yorumlar